Pokud vás už přestal bavit městský život, plný prachu a výparů z výfukových plynů projíždějících aut, určitě vás osloví moje nabídka ekologických zahradních domků.
Tyto domečky jsou navrženy tak, aby splňovaly tyto podmínky:
- Byly snadno dostupné i pro osoby s nižšími příjmy, studenty a mladé rodiny (náklady na stavbu by neměly převyšovat 1 mil. Kč)
- Byly snadno postavitelné svépomocí , za pomoci několika řemeslníků a kamarádů
- Byly postaveny převážně z přírodních materiálů (dřevo, sláma, nepálené cihly, vlna, konopí, rákos… a s využitím recyklovatelných materiálů (staré pálené cihly…)
- Byly snadno vytopitelné a energeticky úsporné (využití alternativních zdrojů energie, topení dřevem…)
- Jejich provoz fungoval i bez nákladných technologických zařízení (výrazných energetických úspor lze dosáhnout i jednoduchými prostředky, zejména volbou polohy domu vůči světovým stranám, tvar domu, míra prosklení…)
- Dobře splynuly s okolní krajinou a mohly být proto umístěny i do zahrádkářských kolonií, rekreačních oblastí a všude jinde, kde by větší domy nebyly povoleny (malé měřítko, přírodní materiály, možnost osázení střechy zelení).
- Zastavěná plocha domků se pohybuje v rozmezí 30 – 50 m2.
Mým cílem bylo vytvořit takové typy domků, které by se daly doplňovat o další přístavby, kůlny a přístřešky dle vašich individuálních požadavků a nebo mohly být pospojovány ve větší celky a být tak využity pro komunitní bydlení, rodové osady a areály pro agroturistiku. Základní půdorysné tvary domků jsou obdélník, čtverec, kruh, hexagon, tvar L, tvar U…
Domky jsou určeny pro jednotlivce a dvojice, ale místo si zde vytvoří i čtyřčlenná rodina. Jsou navrženy jako jednopodlažní, s obytným podkrovím nebo polopatrem, s možností podsklepení nebo zapuštění do terénu. Díky malé půdorysné ploše je v domku využito úsporně každé místo.
Standardním vybavením obytného podlaží je společná koupelna a WC, kuchyňský kout a obytná místnost, přístupné ze vstupního zádveří s vestavěným úložným prostorem. U některých typů domků je možné přistavět další místnost, využitelnou jako pokoj (pracovna či dílna).
V suterénu je možnost umístit další koupelnu, saunu, případně kotelnu a nádrž na dešťovku. Zbývající prostor v suterénu lze využít dle vašich individuálních nápadů jako společenská místnost, pracovna nebo dílna. Řešení přístupu do suterénu samostatným vchodem přímo z venku nabízí možnost využít suterén pro malou soukromou provozovnu (masáže, pedikúra, kadeřnictví atd…)
Domky jsou navrženy dle ekologických principů tak, aby jejich údržba a provoz byly co nejlevnější a nejjednodušší.
- Vytápění krbem, kamny, případně kotlem na peletky…, s doplněním o alternativní zdroje energie (solární kolektory a fotovoltaické články, zemní čerpadlo… dle vašich individuálních požadavků).
- Velké přesahy střech chrání fasádu před povětrnostními vlivy, zvětšují plochu střechy pro sběr dešťové vody a poskytují prostor pro skladování dřeva na topení nebo nádob na dešťovku. V létě střecha poskytuje stín a zabraňuje přehřívání místností, v zimě naopak sluneční paprsky mohou pronikat až do místností a ohřívat tak vnitřní prostory domu.
- Konstrukce jednotlivých domků a použití materiálů se upřesní dle místních podmínek a vašich individuálních požadavků a možností. Vždy se hledá nejjednodušší řešení a upřednostňují se běžně dostupné materiály z okolí stavby).
Možné typy konstrukcí:
- Klasická dřevostavba, dřevěná nosná konstrukce s venkovníma vnitřním opláštěním a výplní přírodní tepelnou izolací (konopné nebo vlněné rohože, konopné pazdeří, ovčí vlna…)
- Dřevěná nosná konstrukce s výplní ze slaměných balíků (případně samonosná slaměná balíková stěna)
- Klasická zděná stavba z pálených cihel s vnějším zateplením konopnými nebo rákosovými rohožemi
Domky nabízím ve čtyřech základních variantách řešení fasád:
- Klasická vápenocementová omítka nebo jílová omítka s vápennou povrchovou úpravou
- Jílová omítka
- Opláštění dřevěným obkladem (palubkami)
- Obložení klasickými pálenými lícovkami (režné zdivo)